Учбово-методична комісія

Основні завдання комісії:
- підготовка і проведення національних навчальних заходів з базової спелеологічної підготовки та спеціальної підготовки (рятувальні роботи, сходження, інженерні роботи);
- підготовка інструкторського складу;
- розробка методик проведення навчальних спелеологічних заходів;
- надання методичної допомоги клубам у проведенні спелеошкол.
Комісія була створена у 1992 році. Першим координатором та ідейним натхненником комісії став відомий київський спелеолог Валерій Янович Рогожников. А першим заходом були навчально-тренувальні збори на Чатирдазі, в яких взяло участь 60 чоловік. У 1996 році у зв'язку з від'їздом Рогожникова на пмж в США, координатором комісії стає тоді ще маловідомий))) полтавський спелеолог Юрій Касьян.
За роки існування комісії було проведено десятки різнопланових навчальних заходів, пройшли навчання сотні спелеологів України та інших країн, підготовлений висококваліфікований інструкторський склад, розроблені і продовжують удосконалюватися методики проведення навчальних зборів.
З 2005 року комісія проводить Курс Рятувальні операції в печерах за методикою французької федерації спелеорятівників. У 2009 році методистами комісії розроблена методика проведення рятувального курсу для тих, хто вже пройшов класичний курс. Інструктори комісії виїжджають і за кордон (Білорусь, Ізраїль) для проведення навчальних заходів.
Юрій Касьян, Київ - Координатор комісії
Двері комісії відкриті для усіх, кого цікавлять питання підготовки спелеологічних кадрів.
Як стати інструктором
Методисти комісії розробили так званий "Шлях самурая", це порядок проходження рівнів спелеологічної підготовки та стажувань для того, що б стати інструктором УCА.
- Все починається з першого рівня базової спелеологічної підготовки. Курсанти зборів вивчають ази спелеологічної техніки та правила поведінки в печерах. Головне завдання рівня навчити безаварійно відвідувати печери. Заліковий штурм - печера 2-а - 2-б к.с.
- Другий рівень спелеоподготовки. Курсанти вчаться самостійно працювати в печерах. Планувати штурм, розраховувати кількість спорядження, робити навіску, надавати допомогу потерпілому та інше. Заліковий штурм - печери 2-б - 3-а к.с.
- Якщо вас цікавить інструкторська кар'єра, то вам дорога знову на збори, але тепер на посаді "навішувач" (поки кращої назви не придумали). В основні обов'язки навішувача входить допомога інструкторам першого рівня в проведенні занять і в навісці печер. Якщо ви себе зарекомендували як технічно грамотний спелеолог, то вам запропонують стажування в ролі інструктора першого рівня.
- Стажування в ролі інструктора першого рівня спелеоподготовки. Стажист повинен бути готовий до проведення всіх теоретичних і практичних занять на зборах. Стажер проводить заняття під наглядом інструктора відділення. В кінці зборів інструктор дає пораду, бути стажисту в наступному році інструктором чи не бути. Якщо бути, то переходимо на наступний рівень, якщо не бути, то можлива ще одна спроба стажування.
- Інструктор першого рівня спелеоподготовки. Інструкторові має виповнитися до цього часу як мінімум 18 років. Якщо начальник зборів і завуч вами залишаться задоволені, можна подумати і про стажування в ролі інструктора другого рівня спелеоподготовки.
- Стажування в ролі інструктора другого рівня підготовки. Стажист повинен бути готовий до проведення всіх теоретичних і практичних занять на зборах. Стажер проводить заняття під наглядом інструктора відділення. В кінці зборів інструктор дає рекомендацію бути стажисту в наступному році інструктором чи не бути. Якщо бути, то переходимо на наступний рівень, якщо не бути, то можлива ще одна спроба стажування.
- Інструктор другого рівня спелеоподготовки. Тепер ви реально крутий інструктор))).
- Надалі для того, що б стати інструктором спеціальних підготовок (рятувальні роботи, сходження, інженерні роботи) самурай))) проходить спочатку відповідну підготовку, а потім відповідне стажування. І знову багато чого залежить від інструктора, який працює зі стажистом. Зелене світло, ви рухаєтеся далі, червоний - є шанс повтору. Але зазвичай вже після першого стажування стає зрозуміло чи можна людині довірити в майбутньому відділення, чи ні. Шлях самурая довгий і тернистий, але це цікава гра, яка як мінімум розфарбує новими фарбами ваше життя))) Удачі в дорозі!
УКРАЇНСЬКА СПЕЛЕОЛОГІЧНА АСОЦІАЦІЯ
Запрошує в свої ряди усіх, хто цікавиться підземними відкриттями і дослідженнями, романтикою підземних подорожей, кого турбує збереження уразливого світу природних печер і хто здатний оцінити переваги спільної діяльності і співпраці.