Етичний кодекс спелеолога

Прийнято на засіданні Президії УСА 9 грудня 1994 року.

Загальноприйнятий кодекс етики, заснований на згоді, переважає обов'язкові правила.

Відповідальні дії в приклад іншим більш ефективні, ніж владні інструкції.

  • Спелеологи відкривають і досліджують печери, роблять їх відомими і доступними світу людей. Вони повинні усвідомлювати унікальність і вразливість печерного середовища та нести відповідальність за його збереження.
  • Кожен спелеолог є джерелом потенційного збитку для печер, як при їх дослідженні, так і при відвідуванні. Пам'ятай про це і дбай про те, щоб цей збиток був мінімальним.
  • Публікація результатів нових відкриттів у спелеологічних виданнях є обов'язком дослідника печер.

Поведінка спелеолога в печерах і навколо них:

Свідомість кожного спелеолога є найкращим захистом для печер. Спелеолог повинен проявляти максимум уваги до збереження печер і суворо дотримуватися таких принципів:

  • Піклуйся про хороші відносини з місцевим населенням в районах, які ти відвідуєш або досліджуєш. Поважай права власності та землеволодіння, не залишай сміття за собою, уникай пошкодження посівів і насаджень.
  • Залишай за собою в печері мінімум слідів, не винось з печери нічого, що їй належить. Ретельно вибирай, а при необхідності - маркуй, обмежену стежку при пересуванні в печері. Збереження печери передбачає не тільки збереження її красот, але й печери в цілому, включаючи усі види відкладень, уламків і т.п., які є частиною її середовища. Відбір зразків для наукових цілей повинен здійснюватися професійно, вибірково і в мінімальних кількостях.
  • Стався до підземного світу, як до уразливого і чутливого, будь уважний до печерної фауни, навіть найдрібнішої. Це передбачає, що кліматичні умови печери або її частини не повинні штучно змінюватися.
  • Колекціонування мінералогічних, біологічних та інших печерних знахідок для виставкових цілей неприпустимо і не може бути виправдане. Це заохочує інших до колекціонування і сприяє пограбуванню печер.
  • Очищай печери від сміття, залишеного несумлінними попередниками.
  • Залишайся завжди в межах своїх фізичних можливостей; хороший самоконтроль є запорукою розумної поведінки. Виснажений спелеолог не може піклуватися про збереження печери.
  • Використання спорядження, гаків і споруд у печері повинне бути обережним і зводитися до мінімуму, але не на шкоду безпеки. "Легкі" експедиції, що використовують мінімальну кількість спорядження, що уникають широкого використання гаків і підземних таборів, є найбільш переважними.
  • Зведення споруд та гірничі роботи в печерах, на зразок установки базових таборів, розбирання завалів, великих розкопок, осушення сифонів, - можуть проводитися з метою першопроходження, але повинні бути тимчасовими, обмеженими і виправданими цілями дослідження. Наслідки таких робіт, особливо для печерного клімату та фауни, повинні бути уважно оцінені.
  • Уникай приводити в печери великі групи людей. Не слід популяризувати відомості про конкретні печери в засобах масової інформації, якщо вони не впорядковані спеціально для екскурсій. Проведення змагань, пікніків та інших розважальних заходів в печерах є злочином і зрадою по відношенню до них.
  • Відвідування печери, в якій триває дослідження, або яка перебуває під опікою спелеоклубу, слід проводити тільки за погодженням із спелеологами, що проводять дослідження або опікують печеру. Це обумовлено міркуваннями безпеки, необхідністю поважати роботу дослідників (першовідкривачів) і сприяти охороні печери. Але це не означає права дослідників і першовідкривачів "приватизувати" печеру і робити неможливим доступ до неї інших спелеологів, які поважають чинні правила та етичні принципи.

ГОЛОВНЕ: Думай, перш ніж діяти! Інакше наслідки можуть бути катастрофічними і необоротними.

УКРАЇНСЬКА СПЕЛЕОЛОГІЧНА АСОЦІАЦІЯ

Запрошує в свої ряди усіх, хто цікавиться підземними відкриттями і дослідженнями, романтикою підземних подорожей, кого турбує збереження уразливого світу природних печер і хто здатний оцінити переваги спільної діяльності і співпраці.

На сьогоднішній день в Україні досліджено та внесено в кадастр

2196 печер.

Членами УСА є 104 спелеологи, які представляють 33 клуби із

5-и країн, з них 84 - спелеологи із України.

ДРУЗІ! НЕ ЗАБУДЬТЕ СВОЄЧАСНО ПОНОВИТИ СВОЄ ЧЛЕНСТВО В АСОЦІАЦІЇ НА 2023 РІК!


Вступити до УСА