Руйнівник фотоміфів про печеру Крубера-Воронья

Інтернет - кумедна штука. Одночасно з тим, що він приносить велику користь сучасній людині, він також несе в собі багато всякого мотлоху і не кожен може впоратися з тим потоком інформації, який виливається в мережу. Інтернет дуже розслаблює і сприяє тому, що більшість перестають думати, легковажно довіряючи всьому, що зустрічають на сторінках мережі. Втім, міркувати на тему корисності та шкідливості інтернету тут я не збираюся. У цій статті я хочу поділитися своїми дослідженнями деяких дуже відомих фотознімків, які вже встигли поширитися по інтернету, як знімки найглибшої у світі печери Крубера-Воронья. Не дивлячись на те, що це знімки зовсім інших печер і навіть з інших континентів, ці фотографії фігурують на сайтах Іспанії, Угорщини, Бразилії, В'єтнаму, Китаю та інших країн.

Протягом декількох років ця пачка фотографій з'являється на різних сайтах і дуже стрімко поширюється соцмережами, частіше за все людьми, які ніколи не були в цій печері (зрозуміло, ті, хто там був, не стали б це поширювати, але таких в мільярди разів менше :) ). Чесно скажу, я і сама далеко не скрізь там була, але багато фото ну зовсім не відповідають специфіці печери. Тому у мене і виникло бажання розібратися у всіх фотографіях. Повинна сказати, що це було досить важко. На 10 фотографій я витратила два вечори і зрозуміла, що Google вже й сам повірив, що все це Крубера-Воронья :) - близько 500 посилань по кожному фото і всі стверджують, що це найглибша печера і запрошують туди на екскурсію і ще всякі дивацтва. Адже простіше простого торкатися до таємниць Всесвіту не встаючи з дивану. (Найкумеднішим текстом, що фігурують з цими фотознімками, була пропозиція представити у висоту 6 Ейфелевих веж, а потім, розслабляючись і переглядаючи знімки нижче, уявляти, як ти спускаєшся з такої висоти :) у таку красу).

Отже, приступаю до руйнування фотоміфів про печеру Крубера-Воронья.

Перші фото, які я ідентифікувала - це роботи фотографа з National Geographic Стівена Альвареса (Stephen L. Alvarez). Насправді, Стівен Альварес був у Крубера-Вороньїй і брав участь в експедиції УСА «Поклик Безодні», як фотограф від National Geographic. Дуже схоже, що чоловічок, який першим почав поширювати лжефото, знав про поїздку Альвареса у Крубера-Воронью і «натирив» у нього фотографій, не здогадуючись, що той був ще і в багатьох інших печерах :), розташованих далеко за межами Абхазії.

Ellison's cave, Northwest Georgia, USA, Stephen L. Alvarez, Печера Еллісон, Стівен Альварес   Ellison's cave, Northwest Georgia, USA, Stephen L. Alvarez, Пещера Эллисон, Стивен Альварес

СТІВЕН АЛЬВАРЕС. Фантастичний колодязь (Fantastic Pit), найглибший вертикальный колодязь вільного падіння у США

Печера Еллісон, північно-західна частина штату Джорджія, США (Ellison's Cave, Northwest Georgia, USA), автор фото Стівен Альварес (Stephen L. Alvarez). Ellison's Cave - 12а серед найглибших печер США і має найглибший вертикальний колодязь вільного падіння (без уступів) в континентальній частині Сполучених Штатів, який називається Фантастичний колодязь (Fantastic Pit), глибиною 178,6м - він же і зображений на фото. Глибина Ellison's Cave 324м, протяжність 19,31км. Печера і прилегла до неї територія курируються Департаментом Природних Ресурсів штату Джорджія і відкрита для відвідування цілий рік. Через технічно складний і небезпечний характер печери її дослідженням займаються тільки найбільш досвідчені і здатні спелеологи. Загальна інформація про печеру є у вікіпедії.

Посиланя на коротке відео-презентацію Стівена Альвареса. 

Kabal Cave, Cayo, Belize, Stephen L. Alvarez, Пещера Кабал, Стивен Альварес

СТІВЕН АЛЬВАРЕС. Могутній простір Піщаного Ходу у печері Кабал, довжиною більше 214м

Печера Кабал (Kabal Cave, Actun Kabal) є однією з чотирьох печер Печерної Системи Чіквібул (Chiquibul Cave System), які розташовані вздовж річки Чіквібул, Кайо, Беліз (Chiquibul River, Cayo, Belize), центральна Америка. Крім п.Кабал в Печерну Систему Чіквібул входять п.Актун Тункул (Actun Tun Kul (Tunkul) і п.Себада (Cebada Cave), що знаходяться на території Беліз, а також Ксібалда (Xibalba), яка знаходиться на території Гватемали. Кабал - це верхня частина Печерної системи Чіквібул протяжністю на даний момент 12 км і амплітудою 95м. У печері знаходиться один з найбільших у світі залів Зал Чіквібул (Chiquibul Chamber) розмірами 250м на 150м. Ще один з найбільших залів Печерної системи - Зал Беліз (Belize Chamber) розмірами 300х150м і висотою 65м знаходиться в п. Актун Тункул. Печера також являє собою археологічну цінність - в ній була знайдена кераміка Майя, що пролежала у темряві близько 2000 років.

Печера Містері Фолз (Mystery Falls) розташована у районі Гамільтон, штат Теннесі, США (Hamilton County, Tennessee, USA). Протяжність печери 416,7м, амплітуда - 100,6м. Глибина колодязя 83м.

Mystery Falls Cave, Tennessee, USA, Stephen L. Alvarez

СТІВЕН АЛЬВАРЕС. 86м від бетонної платформи, Кент Балу піднімається до верха колодязя Містері Фолз

Mystery Falls Cave, Tennessee, USA, Stephen L. Alvarez       Mystery Falls Cave, Tennessee, USA, Stephen L. Alvarez

СТІВЕН АЛЬВАРЕС. Містері Фолз – найглибший колодязь в Теннесі (на справді – другий по глибині у Теннесі)

Conley Hole (Conoly Hole), Viola, Tennessee, USA, Stephen L. Alvarez       Conley Hole (Conoly Hole), Viola, Tennessee, USA, Stephen L. Alvarez

СТІВЕН АЛЬВАРЕС. Спелеолог після спуску у вхідну пляшку 50-метрового колодязя

Печера Конлі Хоул (Conley Hole (у автора фото вона записана як Conoly Hole) розташована недалеко від містечка Віола (Viola, Tennessee, USA). Конлі Хоул - колодязь пляшкового типу глибиною 50м. Діаметр вхідного колодязя близько 6м. Дно пляшки діаметром близько 240м. У 1973 році печера була маркована NNL (National Natural Landmarks), як один з найяскравіших прикладів колодязя пляшкового типу в США. Для відвідування печери необхідно дозвіл місцевого землевласника.

Hytop Drop, Franklin County, Tennessee, USA, Stephen L. Alvarez

СТІВЕН АЛЬВАРЕС. Cпелеолог спускається в Хітоп Дроп - 30м колодязь

Печера Хітоп Дроп (Hytop Drop), Franklin County, Tennessee, USA. Розташована в каньйоні Walls of Jericho (що також називається Великим каньйоном Півдня) недалеко від кордону зі штатом Алабама. Глибина печери 52м, довжина - 637м. На фото вхідний 30м колодязь.

(прим.авт. У Крубера-Воронью у футболці навіть у вхідний колодязь не ризикнеш спускатися :))

Посилання на топозйомку печери.

ESA ALA, Sotano de las Golondrinas, Mexico, Печера Ластівок, Мексика

СТІВЕН АЛЬВАРЕС. Спелеологи піднімаються з печери Ластівок - колодязь, глибиною 333м, в Мексиці

Печера Ластівок (ESA ALA, Sótano de las Golondrinas) знаходиться у Мексиканському штаті Сент-Луїс Потесі. Глибина печери становить від 333 до 376 метрів. Справа в тому, що вхід до печери знаходиться на схилі і дно у самій печері теж похиле. Також в печері є безліч вузьких проходів, на більш глибокі рівні. Однак ці проходи ще не досліджені до кінця.

Відвідування печери обмежено місцевою владою з 12 до 16 годин, щоб не порушувати спокій птахів, які живуть у печері (у цей час вони всією зграєю летять на полювання).

У Печері Ластівок проходила частина зйомок знаменитого фільму Джеймса Камерона "Санктум".

Більш детальну інформацію про печеру я викладала на форумі УСА.

А це фото Крубера-Вороньйої, які зробив Стівен Альварес під час експедиції УСА «Поклик Безодні» у 2004 році, тільки вони, чомусь, не зустрічаються у списках фотографій, якими заманюють на екскурсії до найглибшої печери світу.

Krubera-Voronya, Arabika Massif, Caucasus Mountains, Abkhasia, Печера Крубера-Воронья, долина Орто-Балаган, Арабіка, Кавказ, Абхазія

СТІВЕН АЛЬВАРЕС. Спелеолог спускається у вхідний колодязь

Krubera-Voronya, Arabika Massif, Caucasus Mountains, Abkhasia, Печера Крубера-Воронья, долина Орто-Балаган, Арабіка, Кавказ, Абхазія

СТІВЕН АЛЬВАРЕС. Спелеолога Алана Кресслера видно з дна вхідного колодязя

Krubera-Voronya, Arabika Massif, Caucasus Mountains, Abkhasia, Печера Крубера-Воронья, долина Орто-Балаган, Арабіка, Кавказ, Абхазія

СТІВЕН АЛЬВАРЕС. Великий Каскад - найглибший колодязь у Крубера-Вороньїй - 152м

Деякі з цих фотографій можна знайти на сайті автора - Стівена Альвареса. Усі інші знімки з їх назвами і описом є на спеціальному сайті National Geographic - прямо на головній сторінці вводите у пошук назву печери, яка вас цікавить (англійською) або прізвище Alvarez і насолоджуєтеся роботами цього фотографа (ці знімки навіть можна купити прямо там на сайті.

Продовжу руйнування фотоміфов. Ще одна американська печера, але вже іншого автора.

Piercy's Cave in West Virginia, USA

Печера Пірсі (Piercy's Cave), Західна Вірджинія, США (West Virginia, USA). Горизонтальна печера протяжністю 1867м і з амплітудою 23м. Автор фото Dave Bunnell - фотограф, редактор новин NSS.

За цією назвою Google видає ще одну печеру - Piercy's Mill Cave - це різні печери.

По цій печері ніякої докладної інформації я не знайшла, крім її характеристик, які є на відомому сайті caverbob, де представлені практично всі статистичні дані по світовим і американським печерам.

Сторінка автора фото у facebook - Dave Bunnell.

Дивитися інші роботи цього автора (або купити диски з фотографіями підземних красот) можна на сайті underearth.

Далі - Китай

Miao Keng cave, Tian Xing, Wulong, Chongqing, China

РОББІ ШОН. 300 метрів від верха колодязя і 200м до дна

Miao Keng cave, Tian Xing, Wulong, Chongqing, China

РОББІ ШОН. На дні печери Мяо Кенг

Miao Keng cave, Tian Xing, Wulong, Chongqing, China

РОББІ ШОН. Усередині печери Мяо Кенг

Miao Keng cave, Tian Xing, Wulong, Chongqing, China

фотограф Роббі Шон за работою в Мяо Кенг

Усі фотографії зроблені в печері Miao Keng, яка розташована недалеко від гірського селища Тянь Сін, район Улун, Чунцин, Китай (Tian Xing, Wulong, Chongqing, China). Miao Keng, разом із ще п'ятьма печерами складають печерну систему (назву якої я не знайшла). Глибина системи складає 1020м, протяжність - 35,5км. Фото зроблені фотографом з Манчестера Роббі Шоном, який провів разом з дослідниками 2 місяці в експедиції. На першому і третьому знімках - колодязь печери Miao Keng - один з найглибших колодязів світу (491м). Завдяки йому печеру також називають Велика Китайська Шахта (China's big shaft). Спуск в цей колодязь займав у дослідників дві години. На другому знімку - підземна річка на дні Miao Keng.

Сайт фотографа Роберта Шона. Багато його фотографій розміщено в інстаграм.

А місце цієї зйомки має бути знайомим багатьом любителям Карабі

Сталагміт Гном, Крубера, Карабі, Крим

Сталагміт Гном, п.Крубера, Карабі, Крим

Автор фото – Che3000 – користувач «живого журналу», де і розмістив звіт про поїздку на Карабі. При чому, у звіті є фраза: «Не плутайте з найглибшої печерою у світі, печерою Крубера-Воронья, яка знаходиться в Абхазії». Мабуть, не всім цікаво читати чужі звіти. До речі, в деяких фотоказках про Крубера-Воронью я зустрічала ще кілька фото з цього звіту. Фотографії дуже красиві і якісні. Шкода тільки, що людям важливо залізти на якусь красиву натічку заради пари фотографій, які і без чоловічків виглядають дуже красиво. А ще у звіті є фото марки печери, але, щоб розуміти її, треба побут спелеологом :).

Із загальної інформації про п.Крубера, Карабі, Крим - вертикальна шахта, глибиною 62м. Протяжність печери - 280м. Названа на честь А.А.Крубера - видатного радянського фізико-географа, основоположника російського і радянського карстознавства.

Усі фотографії вражаюче красиві, точно так само, як вражає сама фраза «Найглибша печера світу». Але це ж не означає, що всі гарні фото печер треба називати найглибшою печерою світу Крубера-Воронья. Адже вони всі по-своєму унікальні - у кожної є своє Назва, своя історія, свої особливості. Ми ж не називаємо усіх українських, наприклад, актрис Анджеліна Джолі, або всі автомобілі, які їздять по рідному місту, - Феррарі. Або всіх спелеологів - ЮКаси :). Я вважаю, що ми, спелеологи, повинні донести це тим, хто цього не знає. Звичайно, УСА не буде друкувати брошурки з цими фото і пропонувати своїм членам Асоціації поширювати їх на вулицях, як це роблять всякі тітоньки-Боженьки :). Цю статтю я написала, щоб при нагоді, коли в черговий раз хтось постить інформацію про найглибшу печеру і видає в черговий раз пачку цих знімків, а також пропонує туди екскурсію з обіцянками побачити всі ці краси, можна було послатися на неї (статтю). А слідом за цією статтею також буде розміщена стаття з реальними фото з Крубера-Вороньйої, які ми і будемо розкручувати.

Ольга Шаманська

УКРАЇНСЬКА СПЕЛЕОЛОГІЧНА АСОЦІАЦІЯ

Запрошує в свої ряди усіх, хто цікавиться підземними відкриттями і дослідженнями, романтикою підземних подорожей, кого турбує збереження уразливого світу природних печер і хто здатний оцінити переваги спільної діяльності і співпраці.

На сьогоднішній день в Україні досліджено та внесено в кадастр

2196 печер.

Членами УСА є 274 спелеологи, які представляють 47 клубів із

7-ти країн, з них 245 - спелеологи із України.

ДРУЗІ! НЕ ЗАБУДЬТЕ СВОЄЧАСНО ПОНОВИТИ СВОЄ ЧЛЕНСТВО В АСОЦІАЦІЇ НА 2019 РІК!


Вступити до УСА