Експедиція в печери хребта Чорний Діл

Терміни експедиції: 28 жовтня – 2 листопада 2019р.

Склад групи: Поплавко Микола (Київ), Поплавко Катя (Київ), Арбузов Володимир (Київ), Чаплигіна Анна (Київ), Магновський Ігор (Івано-Франківськ).

Загальні відомості про район експедиції.

Хребет Чорний Діл згідно спелеологічного районування входить в Чивчино-Чорнодольський карстовий район. На хребті виділяється Молочнобратківська спелеологічна ділянка. Ця ділянка розміщена в смузі виходу на поверхню тріасово-юрських купольних структур і скельних масивів, та складається з декількох розрізнених локалітетів. Локалітет Молочнобратківського карстового масиву включає 4 печери карстово-тектонічного типу (Молочні браття, Едельвейс, Дитяча, Обломна). Загальна довжина печер 97м, площа 152м², об´єм 700м³. Крім того тут обстежено декілька колодязів 4-10м глибини. У підніжжя макросхилу в середній течії р. Сарата відбувається площинне (біля 2 га) розвантаження перенасичених гідрокарбонатами карстових вод з відкладенням травертинів. Цей природній феномен оголошений комплексною пам´яткою природи місцевого значення. Спелеологічні перспективи достатньо оптимістичні.

Результати експедиції

Печера Молочні браття.

Путильський район, хр. Чорний Діл.

Довжина 56 м, амплітуда 38 м, площа 128 м2, об’єм 647 м3, висота входу біля 1480 м. 47°46′18.52″N 24°57′50.53″E

Вхід знаходиться на східному схилі однієї з вершин хребта (хр. Чорний Діл, Путильський р-н, Чернівецька обл.), на дні карстової лійки класичного вигляду, діаметром 10 м. Починається вузьким лазом, який через 10 м приводить до “калібровочного” звуження у навалі глиб - “Штопора”. За ним починається 8-метровий колодязь. Звідси невелика горизонтальна галерея приводить до другого колодязя глибиною 20 м, який знаходиться майже під першим. На дні шахти знаходиться крупнобриловий завал, за яким, можливо, шахта продовжується. Обидва колодязі мають тріщинну морфологію. *

Шахта закладена у масивних крутопадаючих темно-сірих доломітизованих вапняках тріасу, що складають стрімчаки Північної Стрімчакової зони Карпат, по тектонічній тріщині з простяганням 60є і крутим, біля 60є, падінням на північний захід. Про її тектонічне походження свідчать дзеркала ковзання на стінах нижнього колодязя. Обвапьні крупноглибові та суглинисто-щебенисті відклади є, очевидно, тектонічною брекчією. У торцевій частині нижнього колодязя спостерігається жильне залягання молочно-білого гідротермального кальциту потужністю більше 0,5 м. Його сліди зустрічаються також поряд з дзеркалами ковзання на стінах колодязя. Виходи таких жил можна спостерігати на поверхні масиву. Це свідчить про колишню гідротермокарстову проробку масиву, та про можливість існування більших порожнин, гідротермокарстового генезису, у його глибині. Натічні утворення майже зовсім відсутні. Лише у верхній частині на стінах спостерігаються малопотужні (1-2 мм) коралітові та мундмільхові утворення.

У шахті спостерігається активна циркуляція повітря та конденсування вологи на стінах. Тим не менш, сліди активної корозії відсутні. Відмічена зимівля кажанів (підковоніс великий).

Топозйомка ЧСК “Троглодит” 1979 р. (Дегтяренко М., Христенко М., Герасимова Т., Рідуш Б., Андрейчук В., Аніщенко Л.).

Проведена робота в печері Молочні браття.

В печері Молочні браття було розширено звуження на вході, а також звуження "Штопор", що перед першим колодязем. Далі працювали на самому дні, де із забитої обломочним матеріалом тріщини досить сильно тягне повітрям.

Розбирали завал, у ньому відкрилося продовження- вперед і вниз, треба було розширити ще трохи, щоб можна було залізти і оглянути, що там і як задалеко продовжується печера. Але відбувся обвал брил у завалі, які перекрили нововідкритий прохід в ймовірне продовження печери. В майбутніх експедиціях плануємо продовжити розвідку цієї печери.

Вхід в печеру Молочні браття.

Вхід в печеру Молочні браття.

В печері Молочні браття

В печері Молочні браття

Велика нічниця в печері Молочні браття.

Печера Обломна

Путильський район, хр. Чорний Діл. 47°46′20.74″N 24°57′48.63″E Довжина 10,3 м, глибина 6,0 м, площа 7,0 м2, об’єм 14 м3, висота входу 1470 м. Закладена у юрських яскраво-колірних вапняках. Нівально-гравітаційного походження. Вхід розташований на ПнПнСх схилі панівної вершини (відм. 1478), на відстані 29 м та за 8 м нижче вершини. Азимут на вершину 200є. Вхідний колодязь глибиною 3 м та перетином 1,8x8 м у нижній частині перекритий заклиненим каменем, який поділяє печеру на дві частини: камеру 6,0x0,8x1,2-1,8 м з вузьким тупиком 3,5 м завдовжки, та наступний колодязь, пройдений до глибини 3 м. Дальня стінка цього колодязя є завалом розклиненого каміння, з невеликою висхідною частиною. Печера продовжується важкпрохідною щілиною 0,3x0,7 м, що простягається униз, у напрямку схилу. У печері відчувається досить сильний протяг, а стінки вхідного колодязя поросли мохом. Печера досліджувалась ЧСК “Троглодит”.

Під час експедиції у листопаді 1979 р. на схилі гори було виявлено отвір з сильною тягою повітря, навколо якого розтанув сніг. Тоді ж цей отвір був розкопаний до розмірів вхідного колодязя. Подальше проходження було зупинене через обвалонебезпечність. Печері було присвоєно код К-79-1. Наступного разу печера досліджувалась у липні 1998 р., проте знову без особливого успіху.

Топозйомка ЧСК “Троглодит” 1998 р. (Бобилев О., Дегтяренко М., Гайдуков О.).

Опис складено Бобилевим О., Ридушем Б.

Проведена робота в печері Обломна.

В Обломній на дні вхідного "колодязя" глибиною 3.5-4 м є отвір з похилим вниз продовженням, ногами туди вдавалося залізти, а ось груди застрягали у звуженні на дні цього колодязя. Звідти і дме стабільний потік теплого повітря. Для того щоб потрапити туди, займалися розширенням цього колодязя до таких параметрів, коли можна спокійно розвернутися" по плечам " і присісти.

Під час розширення обломочний матеріал падав на дно колодязя і на половину закрив отвір з ймовірним продовженням печери. Не вистчило часу щоб вибрати породу що впала і пролізти далі… В майбутньому роботи в цій печері будуть продовжені.

Вхід в печеру Обломна

Вхід в печеру Обломна

Едельвейс (СОНІГЗО).

Путильський район, хр. Чорний Діл. 47°46′24.17″N 24°57′53.51″E Довжина 24,5 м, глибина 6,6 м, площа 12,3 м2, об’єм 34,5 м3, висота входу біля 1330 м. Закладена у юрських яскраво-колірних вапняках. Нівально-гравітаційного походження. Вхід розташований у нижній частині вапнякового скельного масиву, на віддалі 500 м на Пн-Сх від вершини 1478 та за 150 м нижче неї. Азимут на вершину 350є, на сусідню вершину (“жандарм” між 1476,8 та 1453,6) - 335є. Привхідна частина розмірами 1,0x3,0 м та протяжністю 4,0 м закінчується двома вузькими проходами у галерею двометрової ширини з підвищенням склепіння до 5 м. Відблиски денного світла дозволили знайти другий вхід у печеру в борту скельного виступу. Печера закінчується вузькою щілиною у завалі із брил з дрібноземом, з сильним протягом. Під час сніготанення у печері утворюється тимчасовий водотік. У привхідній частині відмічений капіж зі склепінь, а також сліди кіптяви на стінах, стелі та у найближчих до печери нішах. Ймовірно, що печера слугувала сховищем.

Печера досліджувалась ЧСК “Троглодит”. Під час експедиції у листопаді 1979 р. на схилі гори було виявлену печеру названо СОНІГЗО (Секція охорони надр та геологічних заповідних об’єктів). У липні 1998 печера була повторно відкрита, відзнята та названа Едельвейс (через едельвейси, що росли неподалік).

Топозйомка ЧСК “Троглодит” 1998,р. (Бобилев 0.,Гуц І., Гайдуков О.).

Опис складений О.Бобилевим, Б. Рідушем

В експедиції була проведена розвідка печери Едельвейс. Роботи в печері не проводилися.

Вхід в печеру Едельвейс

Вхід в печеру Едельвейс

Печера Дитяча.

Путильський район, хр. Чорний Діл. 47°46′21.59″N 24°57′47.67″E Довжина 6 метрів, глибина 4.5 м, площа 4.8м², об´єм 5.8 м³, висота входу близько 1400 метрів.

Закладена у юрських яскраво-кольорних вапняках. Нівально-гравітаційного походження. Вхід розташований на порослому лісом ПнПнСх схилі вершини 1478 м на віддалі 300 м від неї. Крутизна схилу 40º . Вхідний колодязь округлої форми глибиною 3 м, у нижній частині перекритий розклиненин каменем. Тяга повітря в печері слабка.

Топозйомка ЧСК «Троглодит» 1998 р. Бобилев О. , Гайдуков О.

Вхід в печеру Дитяча.

Висновки.

Під час експедиції спелеологами були оглянуті чотири раніше вже відомі печери. В печерах Молочні браття та Обломна була виявлена сильна тяга теплого повітря. Скоріше за все цей факт свідчить на користь припущення, що у цих печер є продовження, а також можливі виходи на поверхню (можливо це лише просто вузькі тріщини). Невідомі входи в печери знаходяться на нижчих висотних відмітках, ніж ті входи які нам відомі. Спелеологами були розширені вузькі місця в печерах Молочні браття та Обломна, розпочаті інженерні роботи по дальшому проходженню цих печер.

Печери Едельвейс та Дитяча були визнані менш перспективними і в них роботи не проводилися.

Тільки в одній печері Молочні браття спелеологи зустріли одного зимуючого кажана Велика нічниця.

В спелеологічному плані район визначили, як достатньо цікавий для продовження дослідження печер.

Література.

1. Карст і печери Буковини. Проблеми моніторингу, охорони і використання. В.П.Коржик Чернівці 2007р.

2. Печери Чернівецької області. Рідуш Б. Куприч П. Чернівці 2003 р.

3. Печери Буковини. Атлас-кадастр. Коржик В.П., Королюк В.І. Чернівці 2007р.

В роботі над звітом приймали участь: Касьян Ю., Магновський І.

Автори фото: Чаплигіна А., Магновський І.

УКРАЇНСЬКА СПЕЛЕОЛОГІЧНА АСОЦІАЦІЯ

Запрошує в свої ряди усіх, хто цікавиться підземними відкриттями і дослідженнями, романтикою підземних подорожей, кого турбує збереження уразливого світу природних печер і хто здатний оцінити переваги спільної діяльності і співпраці.

На сьогоднішній день в Україні досліджено та внесено в кадастр

2196 печер.

Членами УСА є 278 спелеологів, які представляють 43 клубів із

7-и країн, з них 248 - спелеологи із України.

ДРУЗІ! НЕ ЗАБУДЬТЕ СВОЄЧАСНО ПОНОВИТИ СВОЄ ЧЛЕНСТВО В АСОЦІАЦІЇ НА 2020 РІК!


Вступити до УСА