Топозйомочна експедиція в Одеських катакомбах 2019 (2)

Одеська 4-денка 2019

У період з 4-го по 7-е січня 2019 р. відбулася традиційна Різдвяна експедиція («чотириденка») по дослідженню Одеських катакомб. Цього року експедиція пройшла в каменоломнях в околицях с.Фоміна балка, в локальній системі хутора Ражнатовка.

Були проведені завершальні роботи по картуванню старих виробок цієї шахти, що датуються 1870-1940ми роками. Роботи включали в себе топозйомку окремих ділянок, перевірку наявних картографічних матеріалів Одеського шахтоуправління, доопрацювання сучасних планів клубу «Пошук» за цією системою, моніторинг технічного стану підземної системи, огляд і фіксацію малюнків, історичних реліквій та знахідок. Так само було проведено моніторинг стану більш нової частини системи часів відпрацювання 1950-х - 1980-х рр.

Клуб "Пошук" продовжив традицію спільної роботи зі спелеологами і спелестологами інших клубів. В цьому році в експедиції взяло участь 40 осіб, включаючи активний склад спелестологів Одеського клубу «Пошук», дитячу спелеосекцію клубу «Пошук», нашого постійного учасника Дмитра Жихарева з клубу «Діти підземелля» (Харків), спелеологів з клубу «Полтава-спелео» , гостей з Чехії.

Одеська 4-денка 2019

Частина складу експедиції при закиданні в шахту: клуб «Полтава-спелео» і дитяча секція клубу «Пошук»

Одеська 4-денка 2019

клуб «Полтава-спелео»

Одеська 4-денка 2019

клуб «Пошук» і чеські колеги

Основна особливість шахти в її придатності для навчання молодого і недосвідченого покоління. Система суха, в достатній мірі чиста і простора, легкодоступна, має часту густу сітку різання, велику кількість кільцевих з'єднань, хорошу прохідність по основним ходам - ​​перебування в системі комфортно і безпечно.

Цього року продовжив функціонування дитячий табір клубу під керівництвом Анжеліки Романенко-Вержбицької. Наші юні спелестологи повторювали пройдений матеріал, згадували ази орієнтування, топозйомки, відпрацьовували навички самостійної організації роботи свого табору і нарівні з дорослими брали участь в робочих двійках, вклавши відчутний внесок в поповнення топоматеріалів. Цього року найбільш досвідчені діти мали можливість спробувати свої сили в роботі в обводнених ділянках катакомб. Незважаючи на те, що вода в невеликій частині системи не висока, всього до 60см, проте ж робота в обводнених ділянках катакомб - це завжди перехід на новий професійний рівень: необхідно не тільки призвичаїтися працювати акуратно, не створюючи зайвих рухів, звикнути до роботи в незручних засобах гідрозахисту, а й освоїти навички координації робочої групи, ефективного спілкування, а, так само, більш чуйного фізичного і психологічного стану себе і напарника. Треба відзначити, що робота «по воді» не всім дається з першого разу або взагалі не лягає до серця. Важливими моментами при роботі в більш технічно складних ділянках (обводнені райони, ділянки з завалами) так само є дисципліна групи і оперативне реагування на виникаючі поломки спорядження (наприклад, порвана гідра і т.д.). З усіма цими, в даній системі не складними, але важливими етапами професійної підготовки наші діти впоралися на відмінно і довели свою профпридатність для участі у дорослих виходах і подальших експедиціях на повноцінних умовах.

В цьому році вперше до нас в гості приїхали спелеологи з клубу «Полтава-спелео» під керівництвом Юлії Тимошевської. Молодь неодноразово бувала і працювала в горизонтальних печерах України, але жодного разу не була в катакомбах. Для них в рамках експедиції був запланований і проведений базовий семінар з орієнтування та топозйомке в катакомбах, ознайомлення з основами гірничо-видобувного справи. Хлопці в перший день знайомилися зі специфікою роботи в розгалуджених лабіринтах підземель, а з другого дня взяли повноцінну участь в робочих змінах.

Одеська 4-денка 2019

Одеська 4-денка 2019

Одеська 4-денка 2019

Налагоджені контакти з чеським колегою Радеком Криштофом (Radek Krištof) були підкріплені приїздом на чотириденку групи гостей з чеського спелеоклубу: керівник клубу Станіслав Юран (Stanislav Juráň), Мартін Дворачек (Martin Dvořáček) і Радек Криштоф. Радек, найбільш досвідчений і вільно говорить російською, відразу ж влився в сильну робочу двійку, а його менш досвідчені колеги із задоволенням прослухали семінар по картографії та потім так само своєю роботою внесли вклад у формування картографічних матеріалів по шахті.

Так само до нас з цікавістю підключився місцевий сільський житель, прийнявши участь в повноцінному денному виході на роботи.

Крім робочих були і пізнавально-розважальні моменти: колектив експедиції вивчав унікальну геологію шахти (потужні і красиві піщані завали, раковини великих прісноводних молюсків Уніонід і Вівіпорусів - досить рідкісне явище в Одеських катакомбах, карстові тріщини), ознайомлювався з шахтарською справою і раніше знайденими стоянками часів Великої вітчизняної війни на прогулянках з досвідченим дослідником підземних знахідок Олександром Саморуковим, зробив захоплюючу тривалу прогулянку в більшу шахту 1950-х років.

Одеська 4-денка 2019

Одеська 4-денка 2019

Одеська 4-денка 2019

Захід пройшов у дружній і невимушеній атмосфері. Діти всього табору, нишком від керівників, ночами грали в ігри, а у святвечір 6 січня всіх чекали традиційні кутя та узвар, який наповнив ароматом зимових новорічних свят базовий табір.

Одеська 4-денка 2019

Одеська 4-денка 2019

В результаті проведення Чотириденки-2019 польові роботи в «ручній» шахті Ражнатовки виконані на 90%. За попередніми оцінками загальна протяжність ходів старої шахти складе близько 25км. Попереду залишаються камеральна обробка матеріалів свіжої картографії 2017-2019рр., виконаної клубом, і з приходом літа, додаткове обстеження околиць в пошуках раніше відомих локальних шахт початку 20ст.

У статті використано фотоматеріали учасників експедиції: Радека Криштофа, Олега Піщурникова, Анни Бут, Дмитра Жихарева.

Керівник експедиції Н.Подруцька.

Одеська 4-денка 2019

Одеська 4-денка 2019

Одеська 4-денка 2019

Одеська 4-денка 2019

Одеська 4-денка 2019

Одеська 4-денка 2019

Одеська 4-денка 2019

Одеська 4-денка 2019

Одеська 4-денка 2019

Одеська 4-денка 2019

Одеська 4-денка 2019

Одеська 4-денка 2019

УКРАЇНСЬКА СПЕЛЕОЛОГІЧНА АСОЦІАЦІЯ

Запрошує в свої ряди усіх, хто цікавиться підземними відкриттями і дослідженнями, романтикою підземних подорожей, кого турбує збереження уразливого світу природних печер і хто здатний оцінити переваги спільної діяльності і співпраці.

На сьогоднішній день в Україні досліджено та внесено в кадастр

2196 печер.

Членами УСА є 200 спелеологів, які представляють 43 клуби із

7-ти країн, з них 174 - спелеологи із України.

ДРУЗІ! НЕ ЗАБУДЬТЕ СВОЄЧАСНО ПОНОВИТИ СВОЄ ЧЛЕНСТВО В АСОЦІАЦІЇ НА 2019 РІК!


Вступити до УСА