Климчуку Олександру Борисовичу - 60

Створено: Понеділок, 29 серпня 2016

29 серпня виповнюється 60 років доктору геологічних наук, лауреату Державної премії України Олександру Борисовичу Клімчуку (Кліму).

У 1968 році 12-річний Клім прийшов в спелеологічний гурток Палацу піонерів. З цього все і почалося.

Що зробив Клім в спелеології за ці без малого 50 років? Важко перерахувати. Він просто все своє життя віддав спелеології. Спелеоразведкі, розкопки, відкриття і дослідження печер Західного Поділля, Середньої Азії, на Північній Двіні, Кавказі і далі в самих різних карстових районах більше 40 країн Європи, Азії, Африки, Північної та Південної Америки. Найбільші спелеологічні досягнення - печера Київська в Середній Азії (сімдесяті роки); печери масиву Арабіка (вісімдесяті та дев'яності); печери Аладаглар в Туреччині (двохтисячному) і, звичайно, Атлантида, Славка і інші печери Західного Поділля.

Юнацька активність в Київській Лабораторії спелеодосліджень (КиЛСИ) переросла в професійну наукову роботу в Академії наук, продовжилася створенням карстолого-спелеологічного загону ІГН АН УРСР (1980-1989), Київського карстолого-спелеологічного Центру (1989-1991), Українського Інституту спелеології і карстології ( 2006-2014).

В кінці 90-х років Климчук два роки працював в університеті Падуї в Італії, в середині нульових - рік «видатним запрошеним дослідником» (так офіційно називалася його посада) в університеті Нью-Мексико і Національному Інституті дослідження карсту і печер США. Перша описова стаття, опублікована в пермському збірнику «Печери» в 1972 році, продовжилася сотнями наукових робіт (понад 300) і 12-ма монографіями, п'ять з яких опубліковані в західних країнах.

Климчук заснував журнал «Свет», журнали «Speleogenesis and Evolution of Karst Aquifers» і «Спелеологія і Карстологія», міжнародний науковий веб-портал «Speleogenesis», входить до складу редколегій чотирьох світових наукових журналів. Брав участь з доповідями у багатьох десятках міжнародних наукових конференцій та конгресів, запрошувався з лекціями в університети десятків країн світу.

У 1991 році він був обраний почесним членом Національного спелеологічного товариства США (NSS), в 1998 - почесним членом Української спелеологічної Асоціації, а в 2010 році став лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки.

Зараз Олександр Борисович Климчук - доктор геологічних наук, один з провідних вчених-карстологів світу. Про значення наукових робіт Климчука говорить те, що він є найбільш цитованим в світовій науковій літературі вченим України в галузі наук про Землю.

Не можна не згадати і організаційну спелеологічну діяльність - багато років Климчук був головою Київської секції спелеології (кінець сімдесятих - початок вісімдесятих років) лідером заснованого ним у 1985 році Київського спелеологічного клубу (до середини 90-х). Він є одним із засновників УСА і протягом багатьох років обирався її Президентом (1991-1998, 2004-2005). Протягом понад 20 років (1992-2013) А.Б. Климчук був членом бюро Міжнародного спелеологічного союзу (UIS), 8 років - його віце-президентом. У 1996 році він створив і донині очолює Комісію з гідрогеології карсту і спелеогенезу Міжнародного спелеологічного Союзу, в яку входять 30 провідних вчених в області карстології і геоспелеологіі і понад 1100 асоційованих членів з усього світу.

У свої 60 Олександр Борисович працює не тільки за письмовим столом. До 2014 року ним проводилися активні польові дослідження карсту Гірського і Передгорного Криму, в останні три роки він брав участь в чотирьох експедиціях по дослідженню величезних лабіринтів в древніх докембрійських вапняках в Бразилії, досліджував печери на Багамах, в Британії та Іспанії. Ну і Західну Україну Клім не забуває ...

Вітаємо Олександра Борисовича Клімчука з ювілеєм! Поки на Землі він ще не досліджував печери Австралії і Антарктиди. Бажаємо йому заповнити цю прогалину! Ну і звичайно бажаємо і здоров'я, і щастя, і радості, і довгих-довгих років активного плідного життя.

Президія УСА

Комісія ветеранів УСА

1972 рік. Азія

1975 рік. Азія, Кирк-тау

1976 рік. Азія, Кирк-тау

1979 рік. Азія, Стотланд-Ферганський хр.

1981 рік. Арабіка

1983 рік. Попелюшка

2001 рік. Турція, Аладаглар

2004 рік. Турція, Аладаглар

2007 рік. Словенія, Канін, з УІСКом

2008 рік. Бразилія, лекція в Сан-Паоло

2008 рік. Бразилія, печера Лапа-Нова

2008 рік. Турція, Кападокія, учасники експедиції на Аладаглар

2009 рік. США, Техас, з Мішелем Сіфром

2014 рік. Багами

2014 рік. Багами

2015 рік. Бразилія, з Августо Аулер

УКРАЇНСЬКА СПЕЛЕОЛОГІЧНА АСОЦІАЦІЯ

Запрошує в свої ряди усіх, хто цікавиться підземними відкриттями і дослідженнями, романтикою підземних подорожей, кого турбує збереження уразливого світу природних печер і хто здатний оцінити переваги спільної діяльності і співпраці.

На сьогоднішній день в Україні досліджено та внесено в кадастр

2196 печер.

Членами УСА є 263 спелеологи, які представляють 47 клубів із

7-ти країн, з них 234 - спелеологи із України.

ДРУЗІ! НЕ ЗАБУДЬТЕ СВОЄЧАСНО ПОНОВИТИ СВОЄ ЧЛЕНСТВО В АСОЦІАЦІЇ НА 2019 РІК!


Вступити до УСА