Пішов з життя Віктор Миколайович Дублянський

Створено: Субота, 22 вересня 2012
1

З Петербургу прийшла сумна звістка, - помер Віктор Миколайович Дублянський. У травні цього року йому виповнилося 82 роки… Останнім часом Віктор Миколайович тяжко хворів.

Віктор Миколайович по праву рахується засновником спелеології в СРСР. Він зробив величезний внесок у становлення, розвиток і популяризацію  спелеології, - і як науки, і як громадського руху, а також у  розвиток карстології, особливо гідрогеології карсту.

Це непоправна втрата. Пам'ять про Віктора Миколайовича залишається в його  звершеннях, наукових працях, популярних книгах, думках і серцях усіх,  хто його знав.

Приносимо глибокі співчуття родині Віктора Миколайовича та сумуємо  разом з його близькими, друзями, колегами, учнями, спелеологами.

О.Климчук,
Українська спелеологічна Асоціація,
Український Інститут спелеології і карстології

Віктор Миколайович Дублянський - геолог, професор, заслужений діяч  науки України. Закінчив Одеський держуніверситет у 1954 р. за  спеціальністю «геологія». У 1957-1997 рр.. працював у Сімферополі, в  Інституті Мінеральних ресурсів АН УРСР (молодший, старший науковий  співробітник), потім в держуніверситеті (професор, зав лабораторією  карсту і спелеології). У 1997 році переїхав до Пермі, де працював в  Пермському держуніверситеті (професор, зав. Кафедрою інженерної  геології та охорони надр) та в Гірському інституті УРО РАН (провідний  науковий співробітник). У 2008 році пішов на пенсію і в 2009 переїхав до  Санкт-Петербургу, де проживав останні роки.

У 1960 р. захистив дисертації на здобуття наукового ступеню кандидата  (Одеса), а 1972 р. - доктора геолого-мінералогічних наук (Пермь);

1

в 1964 р. затверджений у званні старшого наукового співробітника за  спеціальністю «гідрогеологія»; з 1994 р. академік Кримської Академії  Наук. У 1973 р. був відзначений медаллю 6-го Міжнародного  спелеологічного конгресу (ЧССР), з 1992 р. почесний член  Української спелеологічної Асоціації; з 1993 р. заслужений діяч  науки і техніки України, з 2000 р. - почесний член Російського  географічного товариства, лауреат знаку "Златен прилеп" (1974,  Болгарія), премії республіки Крим (1994), Пермської області ім. Г.А. Максимовича (2001 р.) і диплома пам'яті А.І. Морозова (2001 р.).

З 1958 р. займався вивченням карсту і печер України, Північного  Кавказу, Грузії, Вірменії, Середньої Азії; брав участь у міжнародних  експедиціях в Родопах і Дінарідах, побував у карстових районах Польщі  і Угорщини, Чехії та Словаччини, Канади і США.

З його іменем пов'язане становлення сучасної вітчизняної спортивної,  а потім і наукової спелеології. Дослідник близько 1000 карстових  порожнин, в тому числі знаменитої Красної в Криму; керівник 46  наукових експедицій, десятків спортивних заходів; автор понад 520  наукових робіт - ось віхи його сорокарічної науково-організаційної  діяльності.

Спільно з В.В. Ілюхіним і Б.Н. Івановим, В.М. Дублянський був  організатором спелеологічного руху в СРСР (1958-1991 рр..,  центральна секція при ЦР по туризму). Був автором (співавтором) понад  500 наукових праць, в т.ч. 18 книг і (редактором) збірників.

Перу В. Н. Дублянського належать перші підручники зі спортивної  спелеології "Подорожі під землею" (1968, 1981) та захоплюючі  науково-популярні книги "Слідом за краплею води" (1971), «Цікава  спелеологія »(2000),« Печери і моє життя »(2009).

Бібліографічна довідка про В. М. Дублянського

Книга «Печери і моє життя»

УКРАЇНСЬКА СПЕЛЕОЛОГІЧНА АСОЦІАЦІЯ

Запрошує в свої ряди усіх, хто цікавиться підземними відкриттями і дослідженнями, романтикою підземних подорожей, кого турбує збереження уразливого світу природних печер і хто здатний оцінити переваги спільної діяльності і співпраці.

На сьогоднішній день в Україні досліджено та внесено в кадастр

2196 печер.

Членами УСА є 263 спелеологи, які представляють 47 клубів із

7-ти країн, з них 234 - спелеологи із України.

ДРУЗІ! НЕ ЗАБУДЬТЕ СВОЄЧАСНО ПОНОВИТИ СВОЄ ЧЛЕНСТВО В АСОЦІАЦІЇ НА 2019 РІК!


Вступити до УСА